• Посилання скопійовано

«Дебет-Кредит» за тиждень. Найважливіші бухгалтерські новини за 12 - 16 травня

Держпродспоживслужба почала моніторинг вакансій (що слід зробити роботодавцям), чи треба індексувати зарплату у червні 2025, чи достатньо довідки МСЕК про інвалідність для застосування ставки ЄСВ 8,41%, як знову змінилася декларація з податку на прибуток

«Дебет-Кредит» за тиждень. Найважливіші бухгалтерські новини за 12 - 16 травня

Працівник має довідку МСЕК про інвалідність: чи достатньо для застосування ставки ЄСВ 8,41%?

Про те, як підтвердити статус працівника з інвалідністю у 2025 році, ми раніше докладно розповідали у нашій статті.

Але запитання до ДПСУ продовжують надходити, і податківці на них відповідають. Відповідають, звісно, в межах своїх функцій, а саме щодо ставки ЄСВ, яку потрібно застосовувати до доходів працівників.

Один із прикладів – ІПК ДПСУ від 09.05.2025 №2537/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК, який ми прокоментували тут.

Нагадуємо, що з 1 січня 2026 року буде розширено 4% квоту на працевлаштування осіб з інвалідністю на всі сфери; змінено підхід до визначення можливостей праці, впроваджено соцсупровід на робочому місці. Також буде замінено адмінштраф на цільовий внесок.

 

Декларація з податку на прибуток знову змінилася

Мінфін наказом від 24.04.2025 №215 (зареєстрований у Міністерстві юстиції 09.05.2025 за №716/44122) затвердив чергові зміни до декларації з податку на прибуток. Форму привели у відповідність до положень ПКУ та Закону №4112.

Зокрема, Законом №4112 передбачено доповнити ПКУ положеннями щодо:

  • заборони врахування при визначенні об’єкта оподаткування витрат за операціями, здійсненими з метою надання неправомірної вигоди службовій особі (у тому числі службовій особі іноземної держави);
  • порядку оподаткування податком на прибуток підприємств операцій, здійснених з метою надання неправомірної вигоди службовій особі (у тому числі службовій особі іноземної держави).

У зв’язку із цими змінами форма декларації узгоджується відповідно до положень ПКУ.

 

Що ще нового у ДПС?

  1. Тим, хто продає товар через інтернет без реєстрації ФОПом, ДПС вже надсилає листи! Вже пішли перші листи від ДПС із проханням пояснити, чому отримання коштів за продаж товарів відбувається на особисті картки. Експерт вважає, що за цими листами підуть листи про необхідність перевірки. А за ними - вже про штрафи та донарахування податків.
  2. Мобілізованим ФОПам можна звернутися до ДПС для списання нарахованих сум податків. За даними ДПС, у квітні 2025 року 1 186 мобілізованих ФОП подали заяви про неможливість виконання податкових обов’язків. За цими заявами проведено зменшення нарахувань по єдиному податку та військовому збору.
  3. Декларацію про майновий стан і доходи підкоригують. Розроблено проєкт у зв’язку з внесенням змін до ПКУ Законом №4112-IX, спрямованого на встановлення прямої заборони податкового вирахування витрат, пов’язаних з підкупом іноземних посадових осіб.

 

20 травня – останній день подання податкової звітності за квітень 2025 року

Нагадуємо, що у вівторок, 20 травня, потрібно буде подати податкову звітність за квітень 2025 року. Зокрема, єдину звітність з ПДФО, ВЗ та ЄСВ та декларації з ПДВ, акцизу, плати за землю та ренти.

Крім того, це граничний строк сплати екологічного податку, рентної плати, туристичного збору... загалом з десятка податків та зборів за I кв. 2025 р., яких - можна переглянути тут.

Звертаємо увагу, що «єдинники» ІІІ групи сплачуватимуть ВЗ вперше за І квартал 2025 року за результатами декларування доходів (також до 20 травня). Докладніше – у статті від редакції.

 

П’ять свіжих податкових роз’яснень

  1. ФОП надає послуги або виконує роботи: чи потрібно вести товарний облік? Обов’язок з ведення товарного обліку непокоїть багатьох ФОПів. Він здається потрібним лише тим, хто здійснює торгівлю товарами. А от тим, хто надає послуги чи виконує роботи, незрозуміло: вести такий облік чи ні? Коментар до ІПК ДПСУ від 09.05.2025 №2535/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК читайте тут.
  2. Хто з фізосіб не платить ЄСВ за себе у 2025 році? ДПС видала кілька свіжих ІПК щодо тих категорій самозайнятих осіб (ФОПів та фізосіб-«незалежників»), в яких у 2025 році зберігається пільга щодо несплати ЄСВ за себе. Розглянемо їх по черзі у цій статті.
  3. Як застосовувати РРО/ПРРО при продажу товарів поштою і з післяплатою? Одеський окружний адміністративний суд нещодавно виніс рішення про те, що у разі доставки товару поштою на умовах післяплати продавець товару не зобов’язаний формувати фіскальний чек і вкладати його до поштового відправлення. Ми про це писали тут. Але попри рішення суду, ДПС заявляє, що свою позицію не змінила. І тому вона вимагатиме від продавців, як і раніше, вкладати до поштового відправлення «Новою поштою» фіскальний чек.
  4. Переліміт «єдинника» 3 групи: як оподаткувати суму перевищення військовим збором? Подивимось на відповідь ДПС у листі ДПС від 15.05.2025 №522/2/99-00-24-01-03-02. та проаналізуємо разом норми ПКУ у цьому коментарі від редакції.
  5. ФОП в ЄДР зареєстрований за місцем проживання: що із заявою №20-ОПП? Якщо місце проживання ФОПа є місцем ведення діяльності або пов’язане з нею, він має подати до ДПС за основним місцем обліку заяву за ф. №20-ОПП протягом 10 робочих днів із дати реєстрації.

 

Як підготуватися до перевірки ДПС: чек-лист від юриста

Податкові перевірки — одна з найстресовіших подій для будь-якого підприємця. Але з правильною підготовкою візит інспекторів ДПС може пройти без неприємних несподіванок.

Для цього пропонуємо переглянути чек-лист, який охоплює п’ять основних кроків. Кожен з цих пунктів є критично важливим, адже недопрацювання в будь-якому з них може стати причиною донарахувань та штрафних санкцій. Пропонуємо розглянути детальний план дій за кожним напрямом у цій новині.

 

Відпустки-2025: найголовніше – у добірці від редакції

Щоби відпустки не стали головним болем бухгалтерів та роботодавців, редакція «Дебету-Кредиту» підготувала добірку з найкращих і найпопулярніших матеріалів на цю тему.

Зокрема, ви дізнаєтеся про правила документального оформлення, нарахування відпусткових на прикладах, розрахунок компенсації за невикористані відпустки, нюанси надання відпусток без збереження зарплати тощо.

 

Чи треба індексувати зарплату у червні 2025 року?

У червні для тих, хто обрав базовий місяць - грудень 2024 слід індексувати вдруге. Тим, хто дослухався порад Мінсоцполітики і базовим місяцем вважає січень 2025, індексувати зарплату в червні ще не потрібно. Розповідаємо про обидва варіанти тут, а рішення – за вами.

Про те, чи потрібно індексувати зарплату у травні, ми розповідали раніше у цій статті.

 

Держпродспоживслужба почала моніторинг вакансій: що слід зробити роботодавцям?

08.05.2025 набрав чинності Закон №3992, яким обмежуються повноваження Держпраці, а також усуваються дублювання повноважень у сфері держнагляду (контролю). Аналіз закону читайте у статті.

Зокрема, з цього часу Держпродспоживслужба офіційно розпочала новий напрям роботи – контроль змісту оголошень про вакансії.

За Законом «Про рекламу» оголошення про вакансії не можуть містити дискримінаційних вимог. Зокрема, заборонено вказувати обмеження за такими ознаками:

  • расою, статтю, віком;
  • кольором шкіри, станом здоров’я чи інвалідністю;
  • сексуальною орієнтацією або ВІЛ-статусом;
  • політичними чи релігійними переконаннями;
  • етнічним походженням, місцем проживання;
  • соціальним чи майновим становищем;
  • за місцем проживання;
  • за іншими ознаками, не пов’язаними з характером роботи або умовами її виконання.

Тож роботодавцям варто переглянути поточні вакансії, вилучити дискримінаційні та маніпулятивні формулювання, а також привести опис вакансій у відповідність до закону.

 

Удосконалення процесу проведення перевірок лікарняних листків

15 травня ВРУ підтримала у І читанні законопроєкт №13062, який передбачає внесення змін та доповнень до Закону «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Ними пропонується:

  • удосконалити процес проведення перевірок листків непрацездатності та документів, що є підставою для їх формування;
  • уточнити механізм компенсації сум страхової виплати у разі встановлення необґрунтованості видачі листка непрацездатності та оскарження вимоги на компенсацію;
  • передбачити можливість використання паперових листків непрацездатності на період воєнного стану та три місяці після його припинення чи скасування тощо.

 

До уваги роботодавців!

  1. Звільнення працівника за систематичне невиконання трудових обов’язків: у КЗпП пропонують уточнити, що для звільнення працівника за систематичне невиконання трудових обов’язків потрібне існування факту не першого, а повторного вчинення неналежного виконання обов’язків після того, як до працівника уже застосовувалися стягнення. Це передбачає законопроєкт №13279.
  2. З якими професіями не можна укладати ЦПД? За позицією адвоката, є низка професій, з якими оформлення ЦПД — це не оптимізація, а порушення, що може коштувати роботодавцю від 80 тис. грн штрафу. Яких саме – читайте тут.
  3. Нюанси подання заяви-розрахунку до ПФУ на новоприйнятого працівника. Якщо на час подання заяви-розрахунку ще не настав час подання єдиної звітності за фактично відпрацьований час розрахункового періоду, то до заяви-розрахунку додатково подаються бухрозрахунки лікарняних для перевірки інформації, наведеної у заяві-розрахунку.
  4. Вечірка на роботі: коли келих після зміни може закінчитися звільненням? Навіть «святкування після роботи» може стати серйозною трудовою проблемою, якщо воно відбувається на території роботодавця без дозволу. Деталі від адвоката – у новині.
  5. При оцифруванні трудової книжки працівника помилково прикріпили сканкопії трудової іншої людини: як виправити? Страхувальнику необхідно повторно сформувати та подати виправлені відомості про трудові відносини працівника (сканкопію трудової книжки, яка належить відповідному працівнику).

 

Нові правила оформлення продовження відстрочки

Нагадаємо, що з 9 травня діють зміни до Постанови №560. Щодо цього адвокат Дарʼя Тарасенко зауважила, що знову і знову ті самі документи подавати не треба, відстрочку продовжує ТЦК та СП, а не комісія. Спосіб продовження відстрочки - внесення до реєстру інформації про нову дату закінчення відстрочки (а не рішення комісії).

Також звертаємо увагу, що у оновленні застосунку Резерв+ додалися дві нові відстрочки – для людей із тимчасовою непридатністю за результатами ВЛК, а також для сімей, де дружина або чоловік – військові й у них є дитина до 18 років.

 

З 10 травня 2025 року діють нові зміни до валютних обмежень від НБУ!

Нацбанк з 10 травня 2025 року розпочав реалізацію стимулюючої валютної лібералізації. Мета – сприяти припливу додаткового капіталу в економіку України за рахунок стимулів, закладених у політику пом'якшення валютних обмежень.

Крім того, з 10 травня набрали чинності інші зміни до чинних валютних обмежень. Частина з них пом'якшується, щоб підтримати український бізнес. Натомість низка обмежень посилюється, щоб запобігти непродуктивному відпливу капіталу за кордон.

Зокрема, підприємства тепер можуть здійснювати валютні операції понад встановлені обмеження. Серед них розрахунки за імпорт товарів з постачанням до 23 лютого 2021 року (включно) та повернення нерезиденту-покупцю авансу за товар, сплаченого до 23 лютого 2022 року.

Крім того, з 9 травня діють зміни до правил відкриття та закриття рахунків.

 

Інші новини

  1. Оновлено Перелік ТОТ та територій бойових дій (станом на 07.05.2025). наказом Мінрозвитку від 30.04.2025 №779 затверджено зміни до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Стосуються вони, зокрема Великоновосілківської, Гродівської селищних Комарської сільської та Курахівської, Торецької, Мар’їнської, Бахмутської міських територіальних громад Донецької області. Зміни набрали чинності 7 травня 2025 року.
  2. До 18 червня 2025 року слід отримати дозвіл на розміщення зовнішньої реклами. За даними ДРС, до 18 червня суб'єкти господарювання для подальшого провадження діяльності з розміщення зовнішньої реклами повинні отримати відповідні дозволи у затвердженому порядку.
  3. Рейдові перевірки транспорту на дорогах. Мінрозвитку затвердило Вичерпний перелік питань щодо дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт, який перевіряється під час проведення рейдової перевірки посадовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті.

Слава Україні!
Ваш «Дебет-Кредит»

Автор: «Дебет-Кредит»

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: «Дебет-Кредит»/Новини порталу

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Новини порталу»

OSZAR »